CAY16-1002F4LF
BournsRes Thick Film Array 10K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/°C ISOL Molded 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R ...
DESCRIPTION
CAY16-1002F4LF resistor array from Bourns will save you valuable space by packing multiple resistors into one IC chip. This product's 4 resistors have a value of 10K Ohm. Its temperature coefficient is ±200 ppm/°C. This dependable part has a power rating of 0.25 (1/4) W and a power rating per resistor of 0.063 (1/16) W. It has 8 terminals. This device utilizes thick film technology. It has a tolerance of 1%. This product is 3.2 mm long, 0.5 mm tall and 1.6 mm deep. This part has an operating temperature of -55 to 125 °C. The CAY16-1002F4LF part has a convex termination style. This product's terminal pitch is 0.8 mm.