CG0402MLA-5.5MG by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CG0402MLA-5.5MG
Bourns
Var MOV 4VAC/5.5VDC 20A 18V 0402 SMD T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: CG0402MLA55MG
Supplier:
Bourns
Part No:
CG0402MLA-5.5MG
COO:
TW
ECCN:
EAR99
10000
Package Type:
REEL
Varistor Voltage:
18 V
Clamping Voltage:
24 V
Clamping Current:
1 A
Mounting:
Surface Mount
Dimension:
1 x 0.5 x 0.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
4 V
Maximum DC Voltage Rating:
5.5 V
Maximum Surge Current:
20 A
Lead Style:
N/R
Lead Pitch:
N/R
Energy:
0.05 J
Size Code:
0402
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
20 %