CRE2512-FZ-R003E-3 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRE2512-FZ-R003E-3
Bourns
Res Thick Film 2512 0.003 Ohm 1% 3W A±50ppm/A°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS CRE2512-FZ-R003E-3 is a high-quality resistor designed for automotive applications. It provides a low resistance of 0.003 Ohms with a tolerance of 1% and a power rating of 3W. This thick film resistor features a temperature coefficient of A±50ppm/A°C, ensuring reliable and accurate performance across varying temperatures. With a 2512 package size, it is a surface-mount device (SMD) that can be easily mounted on circuit boards using pad technology. The CRE2512-FZ-R003E-3 is supplied on tape and reel (T/R), making it suitable for automated manufacturing processes.
Search Keywords: CRE2512FZR003E3
Supplier:
Bourns
Part No:
CRE2512-FZ-R003E-3
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
3 MOhm
Power Rating:
3 W
Tolerance:
111364%
Case Size:
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 170 °C