CRF0805-FZ-R020ELF
BournsThick Film Resistor - .020 ohm ±1% - 1/2W - ±50ppm/°C - -55°C to +170°C - SMD 0805 - Tape&Reel ...
DESCRIPTION
The BOURNS CRF0805-FZ-R020ELF is a high-quality, surface-mount resistor designed for automotive applications. It features a compact 0805 package size and offers a resistance of 0.02 ohms with a tolerance of 1%. This thick film resistor is capable of handling up to 0.5W (1/2W) of power and has a temperature coefficient of ±50ppm/°C. The resistor is supplied in tape and reel packaging for easy handling during automated assembly processes. It is suitable for use in a wide range of automotive applications where reliable and accurate current sensing is required.