MF-R250-AP-99 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-R250-AP-99
Bourns
PTC Resettable Fuse 2.5A(hold) 5A(trip) 30V 40A 1.2W 10.3s 0.025Ohm Radial 12 X 3 X 18.3mm Ammo Automotive ...
RoHS Compliant
Ammo Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
MF-R250-AP-99 is a radial-leaded PTC resettable fuse designed to protect low-voltage power supplies and electronic loads from overcurrent conditions. It features a maximum voltage rating of 30 V and a maximum current rating of 40 A, with a hold current (Ihold) of 2.50 A and a trip current (Itrip) of 5.00 A at 23°C. The device has an initial resistance of 0.048 O and a post-trip resistance of 0.07 O maximum, with a maximum time to trip of 10.3 seconds and typical tripped power dissipation of 1.20 W. The component is constructed with cured, flame-retardant epoxy polymer insulation meeting UL 94V-0 requirements, is RoHS compliant, and halogen-free. It is commonly used in computers, peripherals, and general electronics applications where automatic circuit protection and resettability are required.
Search Keywords: MFR250AP99
Supplier:
Bourns
Part No:
MF-R250-AP-99
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
Ammo
Hold Current:
2.5 A
Trip Current:
5 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
30 V
Maximum Trip Time:
10.3@12.5A s
Minimum Initial Resistance:
0.025 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.048 Ohm