MOV-07D820KTR by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-07D820KTR
Bourns
Var MOV 50VAC/65VDC 1200A 82V Thru-Hole Radial T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV07D820KTR
Supplier:
Bourns
Part No:
MOV-07D820KTR
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
REEL
Varistor Voltage:
82 V
Clamping Voltage:
135 V
Clamping Current:
10 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
3.4 x 11 x 9 mm
Maximum AC Voltage Rating:
50 V
Maximum DC Voltage Rating:
65 V
Maximum Surge Current:
1200 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
5 mm
Energy:
5.5 J
Size Code:
N/R
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %