MOV-14D361K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-14D361K
Bourns
Var MOV 230VAC/300VDC 4500A 360V Thru-Hole Radial Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV14D361K
Supplier:
Bourns
Part No:
MOV-14D361K
COO:
CN
ECCN:
EAR99
600
Package Type:
BULK
Varistor Voltage:
360 V
Clamping Voltage:
595 V
Clamping Current:
50 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
4.8 x 20 x 16.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
230 V
Maximum DC Voltage Rating:
300 V
Maximum Surge Current:
4500 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
7.5 mm
Energy:
93 J
Size Code:
N/R
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %
Wire Form:
Straight
IN STOCK: 540
Can Ship immediately
Buy all 540 in-stock or the regular minimum order quantity of 600