MOV-20D181K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-20D181K
Bourns
Var MOV 115VAC/150VDC 6500A 180V Thru-Hole Radial Bulk
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV20D181K
Part No:
MOV-20D181K
EAR99
500
Varistor Voltage:
180 V
Clamping Voltage:
300 V
Clamping Current:
100 A
Mounting:
Through Hole15462
Dimension:
4 x 26 x 2315465mm
Maximum AC Voltage Rating:
115 V
Maximum DC Voltage Rating:
150 V
Maximum Surge Current:
6500 A
Lead Style:
Radial15456
Lead Pitch:
10 mm
Energy:
85 J
Technology:
Metal Oxide15470
Tolerance Voltage:
1015472%