PDA17-SS20-103BK
BournsRes Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.1W(1/10W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (30.5 X 23.3mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.1W(1/10W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (30.5 X 23.3mm) Solder Lug Panel Mount
Search Keywords: PDA17SS20103BK
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
PDA17-SS20-103BK
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
100
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
30.5 x 23.3 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C