PDA241-HRT02-504A2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PDA241-HRT02-504A2
Bourns
Res Carbon Film POT 500K Ohm 15% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (31.8 X 24.2mm) Solder Lug Panel Mount ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
PDA241-HRT02-504A2 is a 24 mm long-life potentiometer designed for professional audio applications such as electric guitars, bass guitars, and guitar amplifiers. This model features a high torque option (70 to 100 g-cm), plain shaft configuration with long solder lugs, and a 500 kO resistance value with ±15% tolerance. The potentiometer operates over a temperature range of -10°C to +70°C with a mechanical angle of 300° ±5°, rotational life of 200,000 shaft revolutions, and a maximum rotational noise of 100 mV. With its long-life carbon element, brass bushing, metal shaft, and RoHS compliance, this potentiometer delivers reliable performance and durability in demanding audio equipment applications.
Search Keywords: PDA241HRT02504A2
Supplier:
Bourns
Part No:
PDA241-HRT02-504A2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
560
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount11434
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder Lug11449
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
500 KOhm
Tolerance:
1511450%
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
31.8 x 24.211440mm
Operating Temperature:
-10 to 70 °C