PDB12-M4251-105BF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PDB12-M4251-105BF
Bourns
Res Carbon Film POT 1M Ohm 20% 0.08W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm Pin Bracket Mount/Through Hole
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PDB12M4251105BF
Supplier:
Bourns
Part No:
PDB12-M4251-105BF
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Bracket Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.08 W
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
12.8 mm
Operating Temperature:
-10 to 70 °C