PDB181-K415K-503B by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PDB181-K415K-503B
Bourns
Res Carbon Film POT 50K Ohm 20% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (24.5 X 17 X 21mm) Pin Panel Mount/Through Hole
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PDB181K415K503B
Supplier:
Bourns
Part No:
PDB181-K415K-503B
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
24.5 x 17 x 21 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C