PTD902-1015K-A104 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTD902-1015K-A104
Bourns
Res Carbon Film POT 100K Ohm 10% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (24.5 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole Automotive
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PTD9021015KA104
Supplier:
Bourns
Part No:
PTD902-1015K-A104
COO:
CN
ECCN:
EAR99
144
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.05 (1/20) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
24.5 x 9.5 x 11.3 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C