PTR901-1015F-B203 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTR901-1015F-B203
Bourns
Res Carbon Film POT 20K Ohm 10% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (28.4 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole Automotive ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PTR901-1015F-B203 is a 9 mm single-section potentiometer with an integrated rotary switch, designed for pro audio and multimedia applications. It features a carbon element with a 20,000 ohm resistance value (code 203), B taper (linear), flatted metal shaft style with 15 mm shaft length, and ±10% total resistance tolerance. The potentiometer operates within a temperature range of -10°C to +50°C, supports a maximum operating voltage of 150 VAC or 20 VDC, and offers a rotational life of 15,000 cycles. With IP40 protection rating and mounting torque of 7.0 kg-cm minimum, this component is ideal for amplifiers, mixers, synthesizers, DJ equipment, and portable electronics where reliable volume and tone control is required.
Search Keywords: PTR9011015FB203
Supplier:
Bourns
Part No:
PTR901-1015F-B203
COO:
CN
ECCN:
EAR99
117
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.05 (1/20) W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
28.4 x 9.5 x 11.3 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C