PTV09A-4020F-B102 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTV09A-4020F-B102
Bourns
Res Carbon Film POT 1K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (11.4 X 12.5 X 23.8mm) Pin Bracket Mount/Through Hole
DESCRIPTION
Search Keywords: PTV09A4020FB102
Part No:
PTV09A-4020F-B102
COO:
MX
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
20 %
Dimension:
11.4 x 12.5 x 23.8 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C