PTV111-3415A-B103
BournsRes Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (12 X 14.4 X 26mm) Pin Panel Mount/Bracket Mount ...
DESCRIPTION
PTV111-3415A-B103 is a 12 mm potentiometer featuring a carbon element resistive element with an insulated shaft and snap-in clip design. It offers a linear audio taper with a standard resistance range of 1 kO to 1 MO and ±20% tolerance, with a maximum residual resistance of 1% and center detent functionality. The device operates over a temperature range of -10°C to +50°C with a power rating of 0.05 W and maximum operating voltage of 50 V AC or 20 V DC, delivering a mechanical angle of 300° ±5° with rotational torque of 20 to 200 g-cm and rotational life of 15,000 cycles. This potentiometer is ideal for audio/TV sets, car radios, amplifiers, mixers, synthesizers, PCs, monitors, and various appliances requiring reliable volume or parameter control.