PVG5H500C03R00
BournsRes Cermet Trimmer 50 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS PVG5H500C03R00 is a high quality resistor cermet trimmer designed for precise adjustment of resistance values in electronic circuits. It has a resistance of 50 Ohms with a tolerance of 10%. This trimmer is rated at 0.25W (1/4W) and features 12 turns for easy fine-tuning. Its compact dimensions of 4.8mm x 5mm x 3.71mm make it suitable for space-constrained applications, and it can be easily installed using the J-Hook SMD configuration. The PVG5H500C03R00 is supplied on tape and reel for convenient high-volume manufacturing processes.