PWR163S-25-15R0FE by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR163S-25-15R0FE
Bourns
Res Thick Film 15 Ohm 1% 25W ±100ppm/°C D-Pak Gull Wing SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part PWR163S-25-15R0FE is a thick film resistor that has a resistance value of 15 Ohm with a tolerance of 1%. It is designed for high-power automotive applications and has a power rating of 25W. This resistor exhibits a temperature coefficient of ±100ppm/°C, ensuring stability and accuracy over a wide range of temperatures. The D-Pak Gull Wing SMD package makes it easy to mount and use in various electronic systems. It is supplied in tape and reel packaging for automated assembly.
Search Keywords: PWR163S2515R0FE
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR163S-25-15R0FE
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Resistance Value:
15 Ohm
Power Rating:
25 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
N/R
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C