PWR220T-20-47R0F by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR220T-20-47R0F
Bourns
Res Thick Film 47 Ohm 1% 20W ±100ppm/°C Epoxy TO-220 RDL Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PWR220T-20-47R0F is a TO-220 DPAK style power resistor manufactured by Bourns using thick film on alumina ceramic technology. This 20 W rated resistor features a 47 O resistance value with ±1% tolerance, low inductance of 0.1 µH maximum, and thermal resistance of 6.5 °C/W. The resistor is electrically isolated from the backplate and operates across a temperature range of -55°C to +155°C with a maximum operating voltage of 250 V. It is AEC-Q200 qualified and RoHS compliant, making it suitable for power supplies, motor drives, test and measurement equipment, and rectifier circuits where reliable current measurement, snubber, bleeder, and discharge functions are required.
Search Keywords: PWR220T2047R0F
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR220T-20-47R0F
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Termination Style:
Radial
Power Rating:
20 W
Resistance Value:
47 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C
Packaging:
Tube
Dimension:
10.1 x 4 x 14.6 mm
Terminal Pitch:
5.08 mm