PWR263S-35-1001F by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR263S-35-1001F
Bourns
Res Thick Film 1K Ohm 1% 35W A±100ppm/A°C TO-263 Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PWR263S-35-1001F is a 35 W power resistor in TO263 D²PAK surface-mount package manufactured by Bourns using thick film technology on alumina ceramic substrate. The device features low inductance (0.1 µH maximum), electrical isolation of the resistor from the backplate, and a thermal resistance of 3.7 °C/W, enabling efficient heat dissipation in high-power applications. It operates across a wide temperature range from -55 °C to 155 °C with a temperature coefficient of resistance of ±100 PPM/°C, maximum operating voltage of 250 V, and dielectric strength of 2 kV AC. The resistor is RoHS compliant and AEC-Q200 qualified, with ±1% tolerance available for most resistance values. Common applications include power supplies, motor drives, test and measurement equipment, and rectifier circuits where current measurement, snubber, bleeder, and discharge functions are required.
Search Keywords: PWR263S351001F
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR263S-35-1001F
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
1 KOhm
Power Rating:
35 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
N/R
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C