RJR26FW502P by bourns
Image is representational - see mfr. specs
RJR26FW502P
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 0.1% 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.32 X 7.37mm) Pin Thru-Hole Tube
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RJR26FW502P
Supplier:
Bourns
Part No:
RJR26FW502P
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
12(Elec) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 4.32 x 7.37 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 3
Can Ship immediately
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 5