RJR26FX102M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
RJR26FX102M
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 1% 12(Elec)Turns 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RJR26FX102M
Supplier:
Bourns
Part No:
RJR26FX102M
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
7.37 x 4.32 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C