RL622-102K-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
RL622-102K-RC
Bourns
RF Choke Wirewound 1000uH 10% 252KHz 50Q-Factor Ferrite 0.29A 2.9Ohm DCR RDL Bag ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS RL622-102K-RC is a high-quality RF choke wirewound component designed for superior performance in RF applications. With an inductance of 1000uH and a tolerance of 10%, this choke is optimized for operation at 252KHz with a 50Q-Factor. The ferrite core construction ensures efficient signal transmission while handling up to 0.29A of current with a low DCR of 2.9Ohm. This component comes in a convenient RDL bag packaging, making it easy to store and transport for your electronic projects.
Search Keywords: RL622102KRC
Supplier:
Bourns
Part No:
RL622-102K-RC
COO:
VN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BOX
Inductance:
1 mH
Type:
RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
5 mm
Tolerance:
10 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Resistance:
2.9 Ohm
Maximum DC Current:
290 mA