RTR24DW502M
BournsRes Wirewound Trimmer 5K Ohm 5% 0.75W(3/4W) 1% 25(Elec)Turns 1.52mm (9.53 X 3.81 X 10.55mm) Pin Thru-Hole Tube
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res Wirewound Trimmer 5K Ohm 5% 0.75W(3/4W) 1% 25(Elec)Turns 1.52mm (9.53 X 3.81 X 10.55mm) Pin Thru-Hole Tube
Search Keywords: RTR24DW502M
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
RTR24DW502M
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 3.81 x 10.55 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C