SMBJ18CA by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SMBJ18CA
Bourns
TVS Diode Single Bi-Dir 18V 600W 2-Pin SMB T/R ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
SMBJ18CA is a bidirectional transient voltage suppressor diode designed for surge and ESD protection in portable communications, computing, and video equipment. It features a working peak reverse voltage of 18 V, a breakdown voltage range of 20.0 to 22.1 V, and a maximum reverse voltage of 10 V at 10 mA. The device is housed in a compact DO-214AA (SMB) surface mount package and delivers fast response times of less than 5.0 picoseconds, with a maximum peak current of 21.4 A and maximum clamping current of 36.6 A. This component is ideal for protecting sensitive circuits against transient overvoltages from ESD events (IEC 61000-4-2 Level 4), electrical fast transients (IEC 61000-4-4), and surge conditions (IEC 61000-4-5).
Search Keywords: SMBJ18CA
Part No:
SMBJ18CA
Maximum Peak Pulse Current:
20.6 A
Dimension:
4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
Configuration:
Single
Maximum Clamping Voltage:
29.2 V