SRP6540-6R8M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRP6540-6R8M
Bourns
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Powdered Iron 5A 49.5mOhm DCR T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part SRP6540-6R8M is a power shielded and molded inductor designed for various electronic applications. It is a wirewound inductor with a nominal inductance of 6.8uH and a tolerance of 20% at 100KHz. Made with powdered iron core material, it is capable of handling high currents up to 5A with a low DC resistance of 49.5mOhm. This inductor is supplied in tape and reel packaging for easy handling and mounting.
Search Keywords: SRP65406R8M
Part No:
SRP6540-6R8M
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1200
Inductance:
6.8 uH
Type:
Power
Tolerance:
20 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
5(Typ) A
Maximum DC Resistance:
0.0495 Ohm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C