SRR1210-221M
BournsThe SRR1210-221M is a shielded, surface-mount power inductor with an inductance of 220 µH. ...
DESCRIPTION
The SRR1210-221M is a shielded SMD power inductor designed for power supply applications. It provides an inductance of 220 µH with a ±20% tolerance, a maximum DC resistance of 315 mΩ, and a typical self-resonant frequency of 1.8 MHz. The component is rated for a saturation current (Isat) of 1.5 A and an RMS current (Irms) of 1.7 A. With an operating temperature range of -40°C to +125°C, this RoHS-compliant inductor is robust for various environments. It is well-suited for use in the input/output stages of DC/DC converters and power supplies for portable communication equipment, camcorders, and LCD TVs.