SRR1260-120M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR1260-120M
Bourns
The SRR1260-120M is a shielded, surface-mount power inductor with a nominal inductance of 12.0 µH. ...
DESCRIPTION
The SRR1260-120M is a shielded SMD power inductor designed for power supply applications. It provides an inductance of 12.0 µH with a ±20% tolerance, a maximum DC resistance of 23.0 mΩ, and a typical Q of 27. This component handles a maximum RMS current of 5.20 A and has a typical saturation current of 5.00 A, with a typical self-resonant frequency of 19.40 MHz. As a RoHS compliant inductor, it is well-suited for the input/output of DC/DC converters and power supplies for portable communication equipment, camcorders, and LCD televisions.
Search Keywords: SRR1260120M
Part No:
SRR1260-120M
EAR99
600
Inductance:
12 uH
Tolerance:
20 %
Maximum DC Current:
5.2 A
Maximum DC Resistance:
0.023 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C