SRR1806-101M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR1806-101M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 1.3A 270mOhm DCR T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SRR1806-101M is a shielded power inductor from the Bourns SRR1806 series, designed for use in DC/DC converters and power supply applications. It features an inductance of 100 µH at 100 kHz with ±20% tolerance, a typical self-resonant frequency of 4.6 MHz, and a DC resistance of 0.270 O. The inductor supports a maximum RMS current of 1.30 A and a typical saturation current of 2.60 A, with an operating temperature range of -40°C to +125°C. Constructed with a ferrite core and enameled copper wire, this RoHS-compliant component is ideal for portable communication equipment, camcorders, and LCD TV power supplies.
Search Keywords: SRR1806101M
Supplier:
Bourns
Part No:
SRR1806-101M
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
REEL
Inductance:
100 uH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
20 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
1.3 A
Maximum DC Resistance:
270(Typ) mOhm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C