SRR6603-221ML by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR6603-221ML
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 220mA 770mOhm DCR T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part SRR6603-221ML is a power shielded wirewound inductor designed for various applications. With an inductance of 220uH and a 20% tolerance, this inductor offers excellent performance at a frequency of 100KHz with a 40Q-Factor. The use of ferrite material enables it to handle a maximum current of 220mA and provides a low resistance of 770mOhm DCR. This inductor is available in tape and reel (T/R) packaging, making it suitable for automated assembly processes. It is a reliable and high-quality component to be used in a wide range of electronic circuits and applications.
Search Keywords: SRR6603221ML
Part No:
SRR6603-221ML
EAR99
600
Inductance:
220 uH
Tolerance:
20 %
Maximum DC Current:
220 mA
Maximum DC Resistance:
770 mOhm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C