SRU1038-680Y by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRU1038-680Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 1.1A 166mOhm DCR T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part SRU1038-680Y is a power shielded wirewound inductor with a 68uH inductance. It is designed to offer high performance with a 30% tolerance at 100KHz and a 24Q-factor ferrite core. With a maximum current rating of 1.1A and a DCR of 166mOhm, this inductor provides efficient power handling capabilities. The part is offered in tape and reel packaging for ease of use and assembly.
Search Keywords: SRU1038680Y
Part No:
SRU1038-680Y
EAR99
800
Inductance:
68 uH
Tolerance:
30 %
Maximum DC Current:
1.1 A
Maximum DC Resistance:
166 mOhm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C