TC33X-2-103E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
TC33X-2-103E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 10K Ohm - 0.1W(1/10W) - 1(Elec)/1(Mech)Turns - 3 X 3.8mm - Foot Print - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TC33X-2-103E is a 3mm SMD Trimpot® X-style potentiometer features 200° minimum adjustment angle. 3mm size meets EIA/EIAJ standard trimmer footprint. The rotor design compatible with pick and place and automatic adjustment equipment, recommended for reflow processing. Operating temperature ranges from -40°C to +100°C.
Search Keywords: TC33X2103E
Supplier:
Bourns
Part No:
TC33X-2-103E
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Foot Print
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
25 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C
Dimension:
3 x 3.8 mm
Operating Temperature:
-40 to 100 °C