PF0001/63 by bulgin limited
Image is representational - see mfr. specs
PF0001/63
Bulgin Limited
Power Entry Connector - Plug - 250 VAC - 10 A - Flange Mount - Quick Connect
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
IEC Connector Flange Mount Fused Inlet PF0001 Series Black 6.3mm Tab Termination EN60 320-1 Standard Sheet C14 Class I
Search Keywords: PF000163
Supplier:
Bulgin Limited
Part No:
PF0001/63
COO:
TN
ECCN:
EAR99
200
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A