PX0675/63 by bulgin limited
Image is representational - see mfr. specs
PX0675/63
Bulgin Limited
Conn Inlets M 3 POS Solder Lug ST Panel Mount 3 Terminal 1 Port
DESCRIPTION
IEC Connector Flange Mount Outlet PX0675 Series Black 6.3mm Tab Termination EN60 320-2-2 Standard Sheet F Class I
Search Keywords: PX067563
Part No:
PX0675/63
Type:
Inlets
Mounting:
Panel Mount
Gender:
M
Number of Contacts:
3
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C