LRA211-RS-B/125N by carling technologies
Image is representational - see mfr. specs
LRA211-RS-B/125N
Carling Technologies
1-pole - OFF-None-ON - 10A/16A/10(4)A 250VAC/125VAC/125VAC not HP rated - Illuminated Red Translucent Rocker - .250 Tab (Q.C.) VDE Approved ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LRA211-RS-B/125N is a single-pole lighted rocker switch from the Curvette series, featuring a translucent red rocker actuator with a black matte bezel and 125-volt neon lamp illumination. This miniature switch is rated for 16A at 125VAC and incorporates self-cleaning contacts with international approvals (UL/CSA and VDE). The switch offers a dielectric strength of 1000V (UL/CSA) and 4000V (VDE) between live and dead metal parts, with an electrical life of 100,000 cycles and an operating temperature range of 0°C to 85°C. The 0.250-inch tab terminals provide reliable connection for HVAC, lighting, transportation, and commercial applications where compact, illuminated switching is required.
Search Keywords: LRA211RSB125N
Supplier:
Carling Technologies
Part No:
LRA211-RS-B/125N
Alias/AKA:
LRA-70184500
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
1P1T (SPST)
Switch Configuration:
OFF None ON
Contact Rating @ Voltage:
16@125VAC A