CA18CLC12BPM1 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
CA18CLC12BPM1
Carlo Gavazzi
SENSOR PROX - CAP 12MM - IP68 - CYLIND ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Capacitive proximity switches with a sensing distance of either 8 mm flush mounted in metal or 12 mm nonflush mounted for the M18 version, and either 16 mm flush mounted in metal or 30 mm non-flush mounted for the M30 version. The switching points can be altered by means of the Teach-in function. 3-wire DC output with selectable make (NO) or break (NC) switching and NPN Alarm. Grey polyester housing with 2 m PVC cable or M12 plug.