CC40SA24 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
CC40SA24
Carlo Gavazzi
3P CONT S 24V 50/60Hz 2NO2NC ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
CC40SA24 is a 3-pole midi-contactor designed for motor control and power switching applications. It features a rated operational voltage of 690V, rated insulation voltage of 1000V, and rated impulse withstand voltage of 8kV, with a 24V AC control coil. The contactor offers AC-3 ratings of 18.5kW at 380/440V and 40A, with AC-1 thermal current of 60A. It provides mechanical durability of 12 million operations and electrical durability of 2 million operations at AC-3 duty. The unit includes 2NO2NC auxiliary contacts as standard, supports DIN rail or screw mounting, and is suitable for industrial motor starting, reversing, and general power switching applications.