DAA51CM24 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
DAA51CM24
Carlo Gavazzi
Timer Delay on Operate, DIN rail mount, 17,5x81x67,2 mm housing, selectable time ranges 0,1s - 100h, Supply voltage 24-240Vac and 24Vdc, Screw terminals connection, 5A SPDT relay output ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DAA51CM24 is a multi-voltage delay on Operate Timer for mounting on DIN rail with 7 selectable time ranges within 0.1s and 100 hours. Housing 17.5mm wide for SPDT version is suitable both for back and front panel mounting. Knob selection of time range Knob adjustable time setting Automatic start ≤0.2% Repeatability 5A SPDT output relay Combined AC and DC power supply LED indication for relay status and power supply ON Applications Automation & Process Control, Clock & Timing
Search Keywords: DAA51CM24
Supplier:
Carlo Gavazzi
Part No:
DAA51CM24
Alias/AKA:
DAA51CM24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5
Package Type:
EACH
Mounting:
DIN Rail
Type:
Time Delay Relay
Contact Arrangement:
SPDT
DC Coil Voltage:
24 V
AC Coil Voltage:
24 to 240 V
Contact Form:
1 Form C
Maximum Current Rating:
5 A