RM1A23A25 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RM1A23A25
Carlo Gavazzi
SSR RM 230V 25A AC IP ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RM1A23D25 is a 1-pole zero switching AC Solid-state Relay with DC control voltage, RM series. The industrial, 1-phase relay with anti-parallel thyristor output is the most widely used industrial SSR due to its multiple application possibilities. The relay can be used for resistive, inductive and capacitive loads. The zero switching relay switches ON when the sinusoidal curve crosses zero and switches OFF when the current crosses zero. The instant-on relay with DC control input can be used for phase control. The built-in varistor secures transient protection for the heavy industrial applications and the LED indicates the status of the control input. The clip-on cover is securing touch protection to IP20. Protected output terminals can handle cables up to 16mm². Housing free of molding mass LED indication Built-in varistor Direct copper bonding (DCB) technology Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Search Keywords: RM1A23A25
Supplier:
Carlo Gavazzi
Part No:
RM1A23A25
Alias/AKA:
RM1A23A25
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
265 V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Output Device:
Thyristor
Input Type:
AC,DC
Input Voltage:
280,48 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
44.8 x 58.2 x 28.8 mm