SPD244801
Carlo GavazziAC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) - ITE - 1 Output - 480 W - 24 VDC - 20 A ...
DESCRIPTION
Switched mode power supplies of the SPD series provide the user with a unit designed specifically for automation suitable for a wide range of applications. The installation is carried out in a very simple way thanks to the DIN rail mounting and the compact construction, which make this series of power supplies can be used in limited space applications Universal AC input range range to cover your application High efficiency design Integrated internal filter LED indication for dc and dc low power connection Protection against overload and short circuits Can be mounted on 7.5 or 15 mm DIN rail