EKMG160ELL101ME11D by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMG160ELL101ME11D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 110mA 1000h 105A°C Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: EKMG160ELL101ME11D
Supplier:
Chemi-Con
Part No:
EKMG160ELL101ME11D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
5 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
16 VDC
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 2
Can Ship immediately
Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 3000