EKMH6R3VSN333MQ40U by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMH6R3VSN333MQ40U
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - 33000 µF - ±20% Tolerance - 6.3 V - 30mOhm @ 120Hz, 2000 Hrs @ 105°C - Polar - Radial, Can - Snap-In - Through Hole.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EKMH6R3VSN333MQ40U is aluminum electrolytic capacitor with dimensions: 1.000" Dia (25.40mm) x 1.654" (42.00mm). Operating temperature range is from -40°C to 105°C.