EKYB500ELL560MF11D by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKYB500ELL560MF11D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 56uF 50V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 385mA 7000h 105A°C Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: EKYB500ELL560MF11D
Part No:
EKYB500ELL560MF11D
COO:
ID
ECCN:
EAR99
2000
Capacitance Value:
56 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
6.3 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC