EKYB630ELL102ML25S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKYB630ELL102ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1000uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2730mA 10000h 105A°C Bulk ...
DESCRIPTION
The CHEMI-CON part EKYB630ELL102ML25S is a high-quality aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1000uF and a voltage rating of 63V. This capacitor has a tolerance of 20% and measures 16 x 25mm in size. It features a radial lead type and a lead spacing of 7.5mm. With a maximum ripple current of 2730mA, this capacitor is suitable for a wide range of electronic applications. It has a long service life of 10000 hours and can operate at temperatures up to 105°C. The EKYB630ELL102ML25S is available in bulk packaging and is ideal for use in various electrical and electronic devices that require reliable and durable capacitors.
Search Keywords: EKYB630ELL102ML25S
Part No:
EKYB630ELL102ML25S
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
16 x 25 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
63 VDC