EMVL500ARA470MHA0G by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EMVL500ARA470MHA0G
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - 47 µF - ±20% Tolerance - 50 V - 5000 Hrs @ 105°C - Polar - Radial, Can - SMD - Surface Mount.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EMVL500ARA470MHA0G is aluminum electrolytic capacitor with dimensions: 0.315" Dia (8.00mm) x 0.406" (10.30mm). Operating temperature range is from -40°C to 105°C.