CQB50W12-72S12 by cincon electronics
Image is representational - see mfr. specs
CQB50W12-72S12
Cincon Electronics
The CQB50W12-72S12 is a 50W isolated DC-DC converter with a wide 14-160VDC input range and a regulated 12VDC output. ...
DESCRIPTION
The CQB50W12-72S12 is a 50W isolated DC-DC converter designed to provide a regulated 12VDC output from a very wide 12:1 input voltage range of 14V to 160V. It delivers a maximum output current of 4.2A and operates with a typical efficiency of 87% at a nominal 72VDC input. Housed in an industry-standard quarter-brick package, this converter features 3000Vdc I/O isolation, a wide operating case temperature range of -40°C to +100°C, and comprehensive protections including OTP, OCP, OVP, and UVLO. With compliance to EN50155 (railway) and EN45545-2 (fire and smoke) standards, it is well-suited for demanding industrial and transportation applications.