M39024/10-06G by concord
M39024/10-06G
Concord
Insulated tip Jack - 0.080" pin plug - Thread mount - Gold plated brass - 10 A - Size 25.4 x 7.92 mm - Orange - Straight ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CONCORD ELECTRONICS M39024/10-06G is an insulated pin tip jack for 0.080" pin plug and has a gold plated brass contact. This jack has miniature insulation of polycarbonate thermoplastic moulded to pin tip in orange colour, mounting plate insulation of polycarbonate thermoplastic.
Search Keywords: M390241006G
Supplier:
Concord
Part No:
M39024/10-06G
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Type:
Tip Jack
Gender:
F
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Panel Mount
Number of Contacts:
1
Wire Size:
N/A
Maximum Current Rating:
N/A
Operating Temperature:
Dimension:
25.4 x 7.92 mm