225P22492XD3 by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
225P22492XD3
Cornell Dubilier
The 225P22492XD3 is a radial-lead, polyester film/foil capacitor with a capacitance of 0.22 µF and a voltage rating of 200 VDC. ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 225P22492XD3 is a Type 225P Orange Drop® polyester film/foil capacitor designed for a wide range of demanding environments. It provides a capacitance of 0.22 µF with a ±10% tolerance and a DC voltage rating of 200 V. This component features a non-inductively wound, extended foil construction and is protected by a rugged, flame-retardant orange epoxy conformal coating. It is designed to operate from -55°C to +85°C at full voltage, with derating options up to +125°C. The combination of proven dependability and stable characteristics makes it an ideal choice for commercial and industrial applications like power supplies, instrumentation, and audio amplifiers.
Search Keywords: 225P22492XD3
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
225P22492XD3
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BAG
Dielectric:
PET
Voltage:
200,140 VDC|VAC
Capacitance Value:
0.22 uF
Tolerance:
10 %
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Radial
Size:
20.3 x 12.2 x 19.6 mm