381LX470M450H022 by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
381LX470M450H022
Cornell Dubilier
Aluminum Electrolytic Capacitor - 47uF ±20% - 450V - 105°C - Through Hole Snap-In - 30mm x 22mm Dia. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
381LX470M450H022 is a high ripple, long life snap-in aluminum electrolytic capacitor from Cornell Dubilier's Type 381LX series. This capacitor features a capacitance of 470 µF with a voltage rating of 450 Vdc (500 Vdc surge) and operates over a temperature range of -25°C to +105°C. The 381LX series delivers four times the life of Type 380L/LX capacitors and is available in 2, 4, and 5 pin styles for versatile mounting options. Common applications include switching power supply input and output circuits and motor-drive bus capacitor applications where high ripple capability and long operational life are essential.