CD10ED330GO3F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
CD10ED330GO3F
Cornell Dubilier
Cap Mica 33pF 500V 2% (9.4 X 4.8 X 8.6mm) Radial 3.6mm 125C ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Cornell Dubilier CD10ED330GO3F is a high-quality mica capacitor with a capacitance of 33pF and a voltage rating of 500V. This radial lead capacitor is designed with a 2% tolerance and measures 9.4mm in length, 4.8mm in width, and 8.6mm in height. It has a lead spacing of 3.6mm and is rated for operation at temperatures up to 125°C. This compact and reliable capacitor is ideal for a wide range of electronic applications where precision and durability are required.